Erenköy Gümrüğüne Gelen Tır Sürücülerinin İsyanı

Ana Sayfa » Karayolu Taşımacılığı » Erenköy Gümrüğüne Gelen Tır Sürücülerinin İsyanı
Bu Yazıyı Twitter'da Paylaş
Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2011 - 12:15

Erenköy Gümrük Müdürlüğü binası önünde toplanan TIR sürücüleri, işlemlerin gecikmesi nedeniyle eylem yaptı. Slogan atarak gümrük yolunu kesen eylemciler içeri girmek isteyen TIR‘ların girişlerini engelledi.

Erenköy Gümrük Müdürlüğü‘nde ihracat işlemleri için bekleyen TIR şoförleri ve nakliyat firması yetkilileri, polis tarafından pazartesi günü başlatılan ve bazı gümrük müdürlüğü personellerinin de gözaltına alındığı operasyon sonrasında işlemlerin durma noktasına gelmesine tepki amacıyla eylem gerçekleştirdi.

Erenköy Gümrük Müdürlüğü binası önünde toplanan yaklaşık 250 kişilik grup sloganlar atarak durumu protesto etti. Araçlarının işlemlerinin operasyon öncesinde yarım günde bittiğini, ancak operasyon başladığından bu yana Gümrükten ihracat onayı alamadıklarını iddia eden eylemciler, TIR‘larından günlük 30 Lira garaj ücreti alınmasını da protesto etti. Erenköy Gümrük Müdürlüğü binasının önünden sloganlar atarak gümrük girişine çıkan grup, caddedeki trafiği keserek eylemlerine burada devam etti. ‘İhracat hakkımız engellenemez‘ şeklinde sloganlar atan eylemciler, gümrüğe girmek isteyen TIR‘ların da giriş yapmasına engel oldu.

Eylemciler şu andaki karışıklığın yapılan yolsuzluk operasyonu ile başladığını belirterek; ‘Ülkenin en önemli gelir kaynağı ihracat yapılamıyor. 55 memurun gözaltına alınmasından sonra evraklar didik didik ediliyor. İşlerini düzgün yapan memurlarda operasyondan sonra ihracat evraklarını engelliyor, imza atmıyorlar‘ dedi.

7 araçlarının pazartesi gününden bu yana gümrük garajında beklediğini belirten bir başka eylemci de; “Operasyona bağlı olarak şu anda hiçbir memur işini yapmıyor. TASİŞ araçlarımızdan günlük 30 LİRA park parası alıyor. Normalde yarım günde çıkması gereken araçlarımız 4 gündür beklerken yetkililer de herhangi bir açıklama yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

Eyleme katılan bir başka gümrük mağduru eylemci de “Üç günde 135 TL para yatırdım. Normalde yarım günde çıkan araçlar 3 gün oldu çıkmadı. Bunun sebebi operasyonda alınan memurların yerine memur verilmemesi” diye konuştu.

Grubun eyleminde sırasında oluşan yoğun trafik eylemin olaysız sona ermesiyle normale döndü.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

UND, Türk Taşımacısının 25.000 Transit Geçiş Hakkını İstiyor
UND, Türk Taşımacısının 25.000 Transit Geçiş Hakkını İstiyor

Türk taşımacıları, Avusturya’nın transit ticaretin önündeki engellerin kaldırmasını ve Macaristan güzergahından gelen yıllık 25.000 aracın

Türk Taşımacılarının Nickelsdorf Sınır Eylemi
Türk Taşımacılarının Nickelsdorf Sınır Eylemi

Türk araçları yakın zamana kadar Avusturya’yı Macaristan, Slovenya ve İtalya’dan bindikleri RO-LA trenleri ile geçmeye çalışırken, geçtiğimiz

Kazakistan Taşımaları 2014 Yılında Sorunsuz!
Kazakistan Taşımaları 2014 Yılında Sorunsuz!

15-16 Ağustos 2013 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen KUKK toplantısı ile taşıma kotalarında % 30’un üstünde artış

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz